چگونه خوش بيني سلامتي را تضمين مي‌كند؟


ما انسان ها با مسائل و چالش‌هاي دنياي پيرامون خود با دو سبك نگرشي خوش بينانه يا بدبينانه برخورد مي‌كنيم كه هر كدام از اين سبك‌ها پيامدهايي را در پي دارد. افراديكه سبك خوشبينانه دارند بامشكلات به صورت انعطاف‌پذيري كنار مي‌آيند، در شكست‌ها به دنبال نقاط مثبت مي‌گردند و باور به شكست ندارند. آنها رويدادهاي منفي، بدشانسي‌ها و رفتارهاي ناخوشايند ديگران را به عنوان يك چالش مي‌نگرند و سخت كوشانه در جهت رفع مسائل مي‌كوشند و در عملكرد خود در زمينه‌هاي مختلف مانند مدرسه، دانشگاه، كار،... موفق‌تر هستند. در مقابل افرادي كه سبك نگرشي بدبينانه‌اي در مواجه با مسائل دارند، زود تسليم شرايط مي‌شوند و استعدادهايشان را به اندازه كافي به كار نمي‌گيرند و تلاش مورد نياز براي حل مسائل را ندارند.
در واقع هسته مركزي بدبيني پديده‌اي به نام درماندگي است، كه در آن فرد گمان مي‌كند كه انتخاب‌هايش تاثيري بر آنچه رخ مي‌دهند ندارد. درست است كه نوزاد انسان در اوج درماندگي و نيازمندي متولد مي‌شود اما رفته رفته كنترل و تغيير شرايط توسط خود را مي‌آموزد. در واقع كنترل نقطه مقابل درماندگي است. در زندگي ما مواردي خارج از كنترل ماست: مثل رنگ، چشم، قد و تشنگي وسط بيابان. اما موارد بسياري وجود دارد كه كم يا زياد تحت كنترل ما هستند. يكي از آن موارد سلامتي ماست كه مسئوليت‌پذيري خوش‌بينانه ما تاثيرات مثبتي روي آن دارد. بسياري گمان مي‌كنند كه سلامتي صرفاً يك عامل جسماني است كه در نتيجه عادت‌هاي سالم و دوري ازعوامل بيماري‌زا شكل مي‌گيرد. اما طي سال‌هاي گذشته مدارك علمي ارائه شده است كه بر اساس آنها روانشناسي فرد،به ويژه خوش بيني مي‌تواند سلامتي را به دنبال داشته باشد.
 
خوش بيني به چهار طريق بر سلامت ما تاثير مي‌گذارد:
1) سيستم ايمني
محققين سيستم ايمني موش‌هاي نااميد رابررسي كردند و متوجه شدند كه تجربه دريافت شوك غيرقابل اجتناب كه موجب درماندگي آنها شده بود، باعث تضعيف سيستم ايمني‌شان شده است. چرا كه در شرايط شوك غير قابل اجتناب، سلول‌هايT (از بين برنده ويروس‌ها، باكتري‌ها و سلول‌هاي تومور و به طور كلي مهاجمين بيگانه( به سرعتي كه لازم است تكثير نمي‌شوند و قادر نيستند كه به خوبي سلول‌هاي مهاجم را از بين ببرند. نوع يگري از سلول‌هاي ايمني(NK) كه وظيفه آنها نابود كردن جسم خارجي در بدن است نيز، توانايي از بين بردن مهاجمين خارجي را از دست داده بودند. همچنين در آزمايشاتي نشان داده شده است كه در زنان افسرده فعاليت سلول‌هاي NK كاهش مي‌يابد و هر چه فرد افسرده‌تر باشد، سيستم ايمني او نيز ضعيف‌تر است. اين يافته‌ها نشان مي‌دهند كه نااميدي القا شده تنها در سطح رفتاري عمل نمي‌كند بلكه به سطح سلولي رفته و سيستم ايمني را تضعيف مي‌نمايد. در واقع، بدبيني مي‌تواند عامل القاي نااميدي باشد. افراد خوش بين در مقابل نااميدي مقاوم اند و سريع مايوس نمي‌شوند؛ پس اولين كمك خوش بيني اين است كه جلوي نااميدي را مي‌گيرد و به اين ترتيب سيستم ايمني شما قوي‌تر مي‌ماند.
 
2) رژيم‌هاي سلامت و پيگيري تجويزهاي پزشكي
زماني كه يك شخص بدبين معتقد است بيماري او دايمي‌، فراگير و شخصي است، پس احتمال اين كه او كاري براي رفع بيماري انجام دهد (مثل تغذيه سالم، دريافت دارو، مراجعه به پزشك، ترك سيگار و(.... كمتراززمانياست كه فرد خوش بين (كه احساس مي‌كند روي مسائلش كنترل دارد)، دچار بيماري مي‌شود.
در مطالعه‌اي مشخص شده كه تعداد افراد خوش بيني كه مبادرت به ترك سيگار مي‌كنند بيشتر از افراد بدبيني است كه اين كار را مي‌كنند. ضمن اين كه سطح سلامتي نيز در اين افراد بالاتر از افراد بدبين بالاتر است.
 
3) حوادث بد زندگي سلامتي ما را تحت تاثير قرار مي‌دهند.
افراد بدبين درزندگي درگيري بيشتري با حوادث بدزندگي دارند به اين دليل كه آنها منفعل‌تر هستند و كمتر احتمال اين وجود دارد كه قدمي‌ براي جلوگيري از روبه رو شدن با پيشامد بد يا براي از بين بردن آن بردارند. اين افراد در حوادث استرس‌زاي زندگي مثل طلاق يا اخراج از كار، بيشتر مستعد بيماري‌هاي عفوني، سكته قلبي و .... مي‌باشند. پس اگر افراد بدبين بيشتر با رويدادهاي ناگوار مواجه مي‌شوند و اگر رويدادهاي ناگوار منجر به بيماري مي‌شوند پس قاعدتاً افراد بدبين بيشتر بيمار مي‌شوند.
 
4) روابط دوستانه و عاطفي
دارا بودن روابط دوستانه وعاطفي براي سلامتي مهم است. افراد ميانسالي كه حداقل يك نفر را براي درد دل دارند، نسبت به افرادي كه تنها هستند از سلامتي بهتري برخوردارند.
افراد مجرد نسبت به افراد متاهل بيشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگي هستند. حتي يك تماس اجتماعي معمولي هم مي‌تواند مانعي در برابر بيماري محسوب شود. افرادي كه هنگام بيماري خود را از ديگران جدا مي‌كنند، بيشتر از ديگران بيمار مي‌شوند.
از سوي ديگر افراد بدبين هنگام بروز مشكلات منفعل مي‌شوند و گام هاي كمتري جهت حمايت اجتماعي و حفظ روابط اجتماعي برمي‌دارند.
با توجه به مباحث مطرح شده مي‌توان گفت كه نگرش ما نسبت به مسايل سهم مهمي‌در سلامت رواني و فيزيكي ما دارد. بنابراين مي‌توانيم با شناسايي سبك نگرشي خود و تغيير افكار و شناخت هايمان از خود در برابر آسيب ها محافظت كنيم.
تاریخ به روز رسانی:
1397/05/23
تعداد بازدید:
445
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal