پیام مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان و خانواده به مناسبت گرامیداشت هفته ملی سلامت بانوان ایران (سبا)

به مناسبت فرارسیدن هفته ملی سلامت بانوان ایرانی (سبا)، دکتر میترا مودی مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان و خانواده در پیامی این هفته را گرامی داشت.

متن پیام به شرح ذیل می باشد

 سلامت جامعه زنان به عنوان نیمی از جمعیت یک جامعه و مشارکت آنان در تامین ، حفظ و ارتقاء سلامت خانواده و جامعه، دارای اهمیت ویژه‌ای است. از گذشته تا به امروز، زنان، محور سلامت خانواده بوده و نقش تاثیرگذاری در مواجهه با بحران ها داشته اند. وظایف و مسولیت های زنان در مدیریت سلامت جسم و روان اعضای خانواده و توانمندی آن ها در برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات سبب می شود که نقش بسزایی در فرهنگ سازی و مقابله با باورهای غلط در دوران شیوع کرونا و ترویج باورهای صحیح در سطح خانواده و جامعه و آموزش خودمراقبتی ایفا کنند و به نوعی پیشگامان خودمراقبتی و دیگر مراقبتی در این دوران محسوب شوند.

اگرچه شواهد ملی و بین المللی حاکی از آن است که در همه گیری  کووید 19، خطر مستقیم بیشتری، سلامتی و حیات مردان را تهدید می کند، اما تاثیر  طولانی مدت این همه گیری، بر سلامت جسمی، روا نی و اجتماعی زنان می تواند آسیب های جدی به خانواده و جامعه وارد نماید.

  وی با اشاره به وظایف سنگین زنان در مواجهه با همه گیری کووید 19 خاطر نشان کرد: علاوه بر بیماری و مرگ و میر ناشی از کووید 19 در زنان، نگرانی های مرتبط با سلامت مادر و نوزاد در دوره بارداری و پس از زایمان در همه گیری فوق، افزایش وظایف و مسئولیتهای زنان در خانواده، وظایف سنگین زنان برای اقدامات پیشگیرانه و مراقبت از بیماران مبتلا در خانواده، وظایف زنان برای اداره امور فرزندانشان در شرایط تعطیلی مدارس، مشکلات ناشی از مرگ و بیماری همسران، مشکلات زنان سرپرست خانوار و زنان بد سرپرست و بد رفتاری ها و آسیبهای آنان درون خانواده، فشارهای اقتصادی ناشی از تعطیلی و قرنطینه ها و.... آسیب های جدی به سلامت جسمی، روانی و اجتماعی زنان وارد نموده است.

دکتر میترا مودی تصریح کرد: در این شرایط کارکنان نظام سلامت از بهورز و مراقب و ماما و پرستار و نیروهای خدماتی تا کادر پزشکی ، تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان های کشور نیز که اکثریت آنان را زنان تشکیل می دهند، با مخاطرات جدی سلامت جسم و روان مواجهند

مشاور امور زنان  با تاکید بر اینکه زنان برای گذر از این دوره سخت زندگی خود نیازمند آگاهی، هشیاری و حمایت همه جانبه در خانواده و جامعه می باشند، گفت: هفته ملی سلامت بانوان ایران (سبا) که همه ساله در آخرین هفته مهرماه برگزار می شود، امسال با درنظر گرفتن شرایط همه گیری کووید 19 با موضوع "سلامت زنان در دوره کرونا  " نامگذاری شده است و برنامه های این هفته به شرح زیر اعلام شده است:
 
 
 
 

در پایان ضمن عرض تشکر و خداقوت به همه پرسنل خدوم حوزه بهداشت و درمان به ویژه بانوان گرامی آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون همه عزیزان را از درگاه ایزد منان خواستار شدند.

 
منبع:
دفتر امور بانوان دانشگاه
تعداد بازدید:
56
تاریخ:
1400/07/27
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal